حمل و نقل هوایی و فریت بار

مراحل حمل اضافه بار مسافری و یا فریت بار هوایی از فرودگاه امام خمینی به شرح زیر می باشد :

 • بازدید رایگان و مشاوره در مورد بسته بندی و حمل هوایی
 • انجام امور بسته بندی با کیفیت استاندارد و تهیه لیست بسته بندی
 • بارگیری و حمل محموله به فرودگاه امام خمینی توسط وانت و یا خاور
 • انجام امور گمرکی و تشریفات مربوطه
 • صدور بارنامه هوائی
 • پیگیری بار

هزینه های انجام تمامی مراحل فوق توسط کارشناسان این شرکت پس از رویت محموله، محاسبه گردیده و در صورت نیاز علاوه بر اعلام شفاهی بصورت کتبی به اطلاع صاحب کالا خواهد رسید .
حمل بار هوایی بین المللی در حال حاضر از طریق فرودگاه امام خمینی صورت گرفته و نرخ کرایه حمل خطوط هواپیمایی ایرانی و خارجی بر حسب وزن و حجم محموله مشخص می گردد.

مدارک لازم جهت ارسال بار هوایی مسافری

جهت ارسال بار هوایی بصورت مسافری مدارک زیر مورد نیاز می باشد :

 • کپی پاسپورت فرستنده و گیرنده
 • کپی کارت ملی فرستنده و گیرنده
 • آدرس کامل فرستنده و گیرنده به همراه کد پستی / Zip Code گیرنده و شماره تلفن
 • لیست بسته بندی کالا به همراه ابعاد بسته ها به سانتیمتر

نکته : در اکثر موارد حضور مسافر به هنگام بازرسی کالا و انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه امام خمینی الزامی بوده و ارسال محموله با توجه به مقصد و مدت زمان حمل بطور معمول 3 تا 4 روز قبل از خروج مسافر از ایران صورت می گیرد.

کالاهای مجاز و کالاهای غیر مجاز

 • ارسال تمامی لوازم منزل و مبلمان و لوازم شخصی با رعایت بسته بندی مناسب مجاز می باشد.
 • ارسال مواد خوراکی جامد و خشکبار ترجیحا" در بسته بندی های بهداشتی مجاز می باشد.
 • ارسال فرش ماشینی مجاز می باشد.
 • ارسال فرش دست بافت پس از اخذ مجوزهای لازم مجاز می باشد.
 • ارسال اشیاء شخصی قدیمی در صورت اخذ مجوز از اداره میراث فرهنگی بلامانع می باشد.
 • ارسال انواع لوازم و اشیاء تاریخی و عتیقه جات ، نقره جات ، اسلحه و مهمات ، مواد مخدر ممنوع می باشد.
 • ارسال مواد و کالاهای خطرناک و اشتعالزا از قبیل لوازم آرایش ، چسب ، انواع اسپری و ادکلن ممنوع می باشد.

لطفا"در موارد خاص جهت اطلاع بیشتر و دریافت راهنمایی با مشاوران شرکت تماس بگیرید.

محاسبه وزن و حجم کالا

یکی از موارد بسیار مهم که گاهی موجب سردرگمی می شود نحوه محاسبه وزن بارنامه می باشد . توجه داشته باشید که در حمل و نقل هوایی دو واحد " وزن حقیقی " یا ( Gross Weight ) و وزن حجمی یا ( Volume weight ) مورد محاسبه قرار می گیرد . وزن حقیقی همان وزنی است که پس از توزین کالا بر روی باسکولگمرک فرودگاه مشخص می گردد و وزن حجمی با توجه به ابعاد بیرونی بسته پس از بسته بندی طبق فرمول زیر محاسبه می گردد :
وزن حجمی = حاصلضرب طول و عرض و ارتفاع تقسیم بر عدد 6000

توجه داشته باشید که بزرگترین طول ، بزرگترین عرض و بزرگترین ارتفاع بسته به سانتیمتر اندازه گیری شده و حاصلضرب اعداد فوق بر عدد 6000 تقسیم شود . عددبدست آمده وزن حجمی کالا می باشد .

 • ( برای مثال وزن حجمی بسته با ابعاد طول و عرض و ارتفاع 100 سانتیمتر ، مساوی 167 کیلو گرم می باشد و یا به عبارتی هرمتر مکعب = 167 کیلو گرم )
 • هنگام محاسبه هزینه کرایه حمل ، ما بین وزن حقیقی کل بسته ها ( وزن کل باسکول ) و وزن حجمی تمام بسته ها ؛ هر کدام که بیشتر باشد بعنوان وزن بارنامه ( Chargeable Weight ) مورد استفاده قرار می گیرد . لازم به یادآوری است که وزن حقیقی کل بسته ها نسبت به وزن حجمی کل بسته ها مورد مقایسه قرارمی گیرد .
 • نکته مهم دیگر در مورد هزینه کرایه حمل هوایی این است که متناسب با افزایش وزن محموله نرخ واحد کرایه حمل هوایی کاهش می یابد . در اکثر موارد نرخهای هواپیمایی بر اساس وزنهای زیر 45 کیلو گرم ، 45 تا 100 کیلو گرم ، 100 تا 250 کیلو گرم ، 250 تا 500 کیو گرم و... متفاوت بوده و با افزایش وزن محموله نرخ " واحد " کرایه حمل کاهش می یابد .

هزینه های انجام تمامی مراحل فوق توسط کارشناسان این شرکت پس از رویت محموله، محاسبه گردیده و در صورت نیاز علاوه بر اعلام شفاهی بصورت کتبی به اطلاع صاحب کالا خواهد رسید .
حمل بار هوایی بین المللی در حال حاضر از طریق فرودگاه امام خمینی صورت گرفته و نرخ کرایه حمل خطوط هواپیمایی ایرنی و خارجی بر حسب وزن و حجم محموله تعیین می گردد.

بیمه بار هوایی

محمولات هوایی در تمامی مسیر هوایی بازای هر کیلو گرم تا سقف 20 دلار از طرف شرکت های هواپیمایی عضو یاتا بیمه بوده و در صورت کافی نبودن سقف اعلام شده میبایست بیمه جداگانه متناسب با ارزش کالا خریداری گردد. لازم به یاد آوری است که پرداخت خسارت منوط به رعایت کامل استانداردهای لازم در بسته بندی کالا می باشد .

نکته بسیار مهم: لطفا" هنگام تحویل کالا در مقصد نسبت به کنترل بسته بندی کالا و یا حتی محتویات داخلی بسته ها دقت نموده و در صورت بروز هرگونه مشکل نسبت به اعلام خسارت و تکمیل فرمهای مربوطه قبل از خروج کالا از فرودگاه مقصد اقدام نمایید.

سوالات متداول حمل و نقل هوایی و فریت بار

با توجه به اینکه بسته بندی کالا امری زمانبر است مسافرین محترم باید توجه داشته باشند که حدودا یک هفته قبل از تاریخ پرواز باید با یکی از دفاتر خدمات بار هوایی یا فریت بار تماس گرفته و نسبت به حمل کالای خود اقدام کنند.
ضمنا"انجام امور گمرکی به زمانی در حدود 3 ساعت نیاز دارد بهتر است مسافرین و صاحبان کالا در فرصتی مناسب با دفاتر فریت بار تماس گرفته و هماهنگی لازم را انجام دهند تا کارشناسان فریت بار بتوانند به راحتی امور مربوط به فریت بار مسافر را انجام دهند.

بارنامه در اصل قرارداد بین فرستنده و شرکت حمل کننده است که از اهمیت خاصی برخوردار است.
محتویات درج شده در بارنامه شامل مشخصات فرستنده در مبداء و گیرنده در مقصد و همچنین مشخصات بار اعم از وزن کالا ،تعداد بسته ها ، ماهیت کالا ،وزن خالص کل بار ،وزن ناخالص بار،ابعاد دقیق بسته ها ،فرودگاه مبداء ،فرودگاه مقصد ،هزینه ارسال بار ونرخ تبدیل دلار به ریال درج شده است.
همچنین در هر بارنامه ای در قسمت بالای بارنامه در هر دو سمت چپ و راست تعدادی عدد درج شده است که به آن شماره بارنامه می گویند.
شماره بارنامه شامل حروف و 11 عدد است که3رقم اول نشان دهنده نام کشور شرکت هواپیمایی حمل کننده مربوطه و 8 رقم بعدی نشان دهنده کد نام هواپیمایی محموله و نوع بارنامه هوایی است.
در واقع این 8 رقم به صورت تگ روی تک تک بسته ها چسبانده میشود تا از تداخل محموله ها با یکدیگر جلوگیری شود.
لازم به ذکر است که برای دریافت کالا در مقصد نیازی به اصل بارنامه نیست و میتوان با تصویر بارنامه یا شماره بارنامه و مدرک شناسایی نسبت به دریافت کالا از گمرک مقصد اقدام کرد.

نمونه بارنامه هوایی:

نمونه بارنامه هوایی

با توجه به اینکه مسافرهر چه به تاریخ پرواز نزدیک میشود از سردرگمی بیشتری برخوردار میشود و به همین دلیل یکی از متداولترین پرسشهای مسافرین ،زمان تقریبی بسته بندی است.
به طور مشخص وزن و حجم بار هر مسافری با مسافر دیگری متفاوت است و زمان ثابت و مشخصی برای وزن و حجمهای مختلف کالا وجود ندارد.
لازم به ذکر است که زمان بستگی به متغیرهایی مانند وزن ،حجم و نوع کالا بستگی دارد.
ولی به عنوان مثال برای 300 کیلو لوازم شخصی ، چینی آلات ، لوازم آشپزخانه والبسه ......زمانی در حدود 3ساعت مورد نیاز است یعنی برای هر 100 کیلو 1 ساعت نیاز است.
ولی چنانچه 300 کیلو فقط کتاب و البسه داشته باشیم و لوازم شکستنی نداشته باشیم یا مقدار کمتری لوازم شکستنی داشته باشیم به زمانی در حدود 2 ساعت نیاز داریم .
بیشتر زمان بسته بندی برای بستن لوازم شکستنی صرف میشود.

مرحله بسته بندی از اصلی ترین و مهمترین بخشهای انتقال کالا در صنعت حمل و نقل است.
و نوع بسته بندی و کیفیت بسته بندی میتواند وجه تمایزی بین شرکتهای حمل و نقل باشد.
با توجه به اینکه بار مسافری که شامل لوازم منزل ، لوازم شخصی ، مبلمان ،چینی آلات و غیره آسیب پذیر هستند نوع بسته بندی و کیفیت بسته بندی از اهمیت خاصی در جابه جایی در سطح بین المللی برخوردار است.
به همین منظور شرکت جهان کالا قبل عقد قرارداد با صاحب کالا در جهت بسته بندی و انتقال کالا ، با ارسال کارشناس بسته بندی در محل کالا و روئیت کالا، در مورد نوع بسته بندی مورد نیاز مشتری و کیفیت درخواستی مطلوب مشتری مشاوره رایگان انجام می دهد.
انواع متریال بسته بندی از جعبه چوبی تا مشبا ضربه گیر ،فوم ،یونولیت ، گونی و کارتنهای 5 لایه و 10 لایه و غیره....جهت بسته بندی استاندارد و عدم آسیب پذیری کالا و رضایت مشتری توسط این شرکت مورد استفاده قرار میگیرد.

به عنوان مثال چنانچه شما قصد ارسال محموله ای متشکل از لوازم شخصی ریز ،لوازم آشپزخانه ،ظروف،کریستال،البسه،کتاب ، کیف و کفش و ..... را داشته باشید این اقلام نیازی به بسته بندی با جعبه چوبی ندارند.
به دلیل اینکه این اقلام پس از بسته بندی در مرحله اول توسط مشبا حبابدار یا مشبا ضربه گیردر مرحله دوم درون کارتنهای 5لایه قرار داده میشوند و در مرحله سوم یا پایانی درون گونی پلاستیکی قرار گرفته و با نخ مخصوص دوخته میشود. و در صورت نیاز و درخواست مشتری هر 4 یا 5 بسته با هم روی پلت قرار داده میشود و به وسیله سلفون و تسمه مهار میگردد. و به طور کلی هم تعداد بسته ها کمتر میشود، مثلا 10 بسته شما به 2 پلت کاهش پیدا میکند و هم بار به صورت یکجا و توسط لیفتراک و بدون دخالت نیروی انسانی تا فرودگاه مقصد جابجا میشود.
این روش از ایمنی بالا و هزینه کمتری نسبت به جعبه چوبی برخوردار است.


از این رو شما میتوانید پس از دریافت پلتها در فرودگاه مقصد با استفاده ار یک شیئ نوک تیز به راحتی سلفون و تسمه ها را از بسته ها جدا کرده و به صورت تک تک آنها را جهت انتقال به محل مورد نظر دریافت نمایید. لازم به ذکر است چنانچه صاحب کالا اصرار به استفاده از جعبه چوبی برای اقلام بالا را داشته باشد این شرکت به دستور مشتری نسبت به ساخت جعبه چوبی اقدام میکند.

نمونه پلت

نمونه پلت

ولی اگر لوازم شما متشکل از مبلمان استیل،پیانو،لوسترهای بزرگ و تابلوهای ظریف باشد باید برای جلوگیری از آسیب های احتمالی از جعبه چوبی جهت انتقال آنها استفاده کرد.
یکی از مزیت های جعبه چوبی علاوه بر ایمنی بالا این است که شما میتوانید کالاهای ریز مانند ظروف و البسه را لابه لای پایه های مبلمان یا جعبه های دیگر قرار داد .
در این مرحله قبل از انتقال کالا به داخل جعبه چوبی ابتدا کالای مورد نظر توسط مشبا ضربه گیر و یا یونولیت بسته بندی میگردد.
جعبه چوبی و پلت با توجه به به ارزش کالا ، نوع کالا ، آسیب پذیری و سنگینی کالا و همچنین سلیقه صاحب کالا مورد استفاده قرار میگیرد.
ازجعبه چوبی بیشتر برای شیشه میز ناهارخوری ،تابلو های بزرگ ،پیانو ، ویترینهای بزرگ ،ظروف شکستنی و غیره..... استفاده میشود.


نمونه جعبه چوبی

نمونه جعبه چوبی

اصولا ارسال بار به صورت هوایی بین 3 الی 4 روز زمان می برد تا به فرودگاه مقصد برسد.
ولی این زمان با توجه به وزن و حجم کالا و همچنین کشور مقصد و لاین مربوطه متغیر است.
به عنوان مثال زمانیکه شما 300 کیلو بار برای یکی از شهرهای مهم و بزرگ آمریکا یا کانادا مانند لس آنجلس ،نیویورک، واشنگتن ، مونترال ،تورنتو و یا ونکوور را دارید در حالت عادی بین 3 الی 4 روز مدت زمانی است که این کالا از فرودگاه مبداء به فرودگاه مقصد میرسد.
اما اگر وزن این محموله 1000 کیلو باشد ممکن است به زمان بیشتری نیاز باشد تا این بار به فرودگاه مقصد برسد. باید توجه داشته باشید که در صنعت حمل و نقل هوایی اولویت ارسال کالا با کالاهای فاسد شدنی ،کالاهایی رادیو اکتیو و حیوانات زنده است.